Telefon Ekranının Altına Kamera Yerleştirilebilir mi?

Telefon Ekranının Altına Kamera Yerleştirilebilir mi?

Her yıl teknoloji ve özellikle telefon dünyasında büyük gelişmeler yaşanıyor. Telefonlara arka arkaya eklenen özellikler bitmek bilmiyor. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla başlayan bu süreçte dokunmatik ekranlar, parmak izi okuyucuları, ödeme uygulamaları, yüz tanıma özellikleri, e-cüzdan, çoklu kameralar gibi onlarca farklı özellik telefonlara eklendi ve eklenmeye devam ediyor. 2018’in son aylarında ve büyük ihtimalle 2019 yılı boyunca da telefonlarda ekran konusu tartışılacak.

Yeni Özelliklerin En Yenisi: Bütün Ekran

İlk kez Apple tarafından denenen bütün ekranlı modeller geçtiğimiz son yıla damgasını vurdu. Bütün ekrandan kasıt telefon boyutu ile ekran boyutu arasındaki farkın neredeyse sıfıra inmesidir. Yani, telefona karşıdan bakıldığında yalnızca ekranın görülmesidir. Bu şimdilik başarılmış bir durum değil, her ne kadar Apple markası iPhone X modeli ile bu duruma yaklaşmış olsa da. Bunun ardından Oppo, Huawei gibi markalar da bütün ekrana yaklaşan modeller üretebilse de hala hepsinin karşısında büyük sorunlar var. Peki neler bu sorunlar?

Bütün Ekranların Karşısındaki Sorunlar

Telefonların ön yüzeyinin neredeyse tamamını ekranın kapladığı bir gerçek. Fakat bunun yanında, telefonun ön yüzünde bulunması gereken farklı sistemler de var. Eskiden mikrofonlar gibi telefonun ön yüzeyinde bulunan birçok donanım vardı. Bu gibi donanımlar, telefonun yanına, altına veya başka bir bölümüne zaman içerisinde yerleştirildi ve ön yüzey daha sade hale geldi. Fakat ön kameranın ön yüzeyde bulunması dışında bir seçenek bulunmuyor. Bu nedenle, ekran dışında ön kameranın yerleştirileceği bir alan telefona bulunmak zorundadır. iPhone X, bu sebeple ekranın dışında bulunan üst kısmına “çentik” olarak adlandırılan bölgeyi yerleştirmek zorunda kaldı. Bu bölgede yalnızca ön kamera değil, yüz tanıma ve ışık sensoru gibi farklı donanımlar da bulunuyor. Diğer markalar da çentiği çözüm olarak görmüş olacak ki, çentik kısa sürede popüler oldu. Yalnızca Samsung bütün ekranlar konusunda uzunca bir süredir sessizliğini koruyor. Nedeni ise son günlere kadar merak konusuydu.

Samsung Çözümü Buldu mu?

Bilindiği gibi Samsung, dünya üzerinde en kaliteli ekranları üreten firmalardan biri. Bu sebeple, Apple dahil birçok telefon markası ekranlarını Samsung’dan temin ediyor. Son günlerde ise Samsung’un yıllardır üzerinde çalıştığı bir konu ortaya çıktı: kamerayı ekranın alt kısmına yerleştirmek. Bu kulağa çılgınca gelebilir, fakat Samsung’da çalışan mühendisler gerçekten de bunu başarmaya epey yaklaşmış durumda. Ekranın altına yerleştirilen ilk şey bu olmayacak elbette, daha önce parmak izi okuyucuları ekranların altına yerleştirilmişti. Fakat, Samsung’un bunu başarması sonucunda yeni telefonların bütün ekrana yaklaşmasını değil de gerçekten bütün ekrana sahip olmalarına şahit olabiliriz. 2019 yılında Samsung çok önemli bir etkinlik gerçekleştireceğini duyurdu. Çoğu kişi bu etkinlikte, bütün ekranlı telefon modelini tanıtacağını düşünüyor. Bu sebeple, 2019 yılı telefon dünyasında bir devrim yılı olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top