Yazılımcı Olarak Bir İşe Başlamak

Yazılımcı Olarak Bir İşe Başlamak

Her Yazılımcı İyi Bir Diplomaya Sahip Olmalı Mı?

Günümüzün en popüler meslekleri arasında olduğu kabul edilen yazılım mühendisliği ya da teknikerliği bilindiği üzere iş alanı geniş bir meslek türüdür. Ayrıca bu alanda kendini geliştirdiğini söyleyen birçok kişinin referans sistemi ile işe alındığı da bilinmektedir. Buradan yola çıkarak iyi bir yazılımcı olarak  başı yapabilmek için illa da diplomaya ihtiyaç olmadığını söyleyebiliriz. Fakat “Diplomaya ihtiyaç yok.” demek “Bilgiye ihtiyaç yok.” demek değildir. O halde ne yapılmalı?

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin…

Elinizde iyi hazırlanmış bir CV’niz varsa işe alınmanız sorun olmayacaktır. Ancak siz daha yolun çok başında iseniz öncelikle istikrarlı ve her zaman biraz daha meraklı bir yapıda olmalısınız. Çünkü bir yazılımcı olarak sizlere “Gel, işe başla ” dediklerinde ne yazık ki eğitim almak için vaktiniz olmayacak. Bu yüzden erkenden önleminizi alarak en azından programlama dillerini temel seviyede öğrenmeniz gerekmektedir.

Nereden Başlamalı?

İyi bir yazılımcı olmanın meraklı olmayı gerektirdiğini belirtmiştik. Ancak meraklı olmak maymun iştahlı olmakla aynı anlama gelmiyor. Bu yüzden internette biraz araştırma yapıp size uygun olan bir programı seçerek yolunuzda istikrarlı adımlarla ilerlemeye çalışın. Eğer C++ size yakın geliyorsa onunla ilerleyin ya da Phyton’u deneyin. Ancak işe en basitinden başlarsanız karlı çıkarsınız. Burada tabi ki Visual Basic’ten bahsediyoruz.

Ve O Malum Gün Gelir Çatar

Artık birkaç program biliyor ve “neredeyse” mükemmel şekilde kullanabiliyorsanız, sayısız iş ilanı için başvuruda bulunabilirsiniz ve aralarından biri mutlaka dönüş yapar. Ancak işe başlamadan önce kendi kendinize ezberlemeniz gereken altın bir kural var. Onu da şu şekilde açıklayalım…

Bir fabrikada üretim elemanı olarak çalışacaksanız bir taraftan üretimde yararlı olurken bir taraftan da eleman eksikliği durumlarında şoförlük yapabilirsiniz. Ancak bir yazılımcı olarak kod yazmayı bilmeniz aynı zamanda üç boyutlu modelleme yapabileceğiniz anlamına gelmez ve eğer iş görüşmesinde kendinizi fazla abartırsanız beklentileri karşılayamadığınızdan dolayı kısa bir süre sonra işinize veda etmek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden iş konusunda lütfen siz kendinizi abartmayın. Sadece kodlayın…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top