Windows 10 Harddisk Bölme (Resimli Anlatım)

Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımızda harddisk bölme işlemini anlatacağım umarım faydalı ve anlaşılır bir yazı olur.

Yapılacak işlemler oldukça basit, Windows başlat menüsüne Bu bilgisayar yazarak aratın, üzerine sağ tıklayarak Yönet butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Depolama > Disk yönetimine tıklayın.

C yazan bölümün üzerine gelerek sağ tıklayın ve birimi küçült seçeneğine tıklayın.

Kısa bir beklemeden sonra açılacak olan pencerede yeni oluşturacak olduğunuz sürünün kaç MB olmasını istiyorsanız onu yazın. Ben aşağıdaki görselde yeni oluşturacağım sürücünün miktarınızı 50000 MB olarak girdik yani yeni oluşturacağım sürücü yaklaşık olarak 50GB olacaktır. Daha sonra küçült butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz. GB to MB değerlerini GB to MB Conversion Gigabytes to Megabytes Calculator buradaki site üzerinden çevirebilirsiniz.

Evet aşağıda gördüğünüz gibi ayrılmamış alan olarak 48GB’lık bir bölüm oluşturuldu. Bu alanı aktif hale getirmek için mause ile üzerine gelerek sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim butonuna tıklayın.

Açılan pencerede ki adımları Sonraki butonuna tıklayarak tamamlayın.

Evet 48GB’lık G sürücümüz oluşturuldu.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarımızda disk bölme işlemleri bu kadar umarım anlaşılır ve güzel bir yazı olmuştur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top