5G Nedir?

5G Nedir?

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde hızlı ve güvenebilir mobil internet bağlantısı sunan bir sistemdir. Alt yapısında yeni teknoloji sistemi ve araştırmalar sonucu bilgileri güncelleyen 5G, diğer internet bağlantılarından daha hızlı hizmet sunar. Yaklaşık 1 GBps indirme hızı bekleniyor.

Günümüzde bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı yaygın. Ağlar ve internet sayesinde gelişen teknoloji ile birlikte 5G’ye ihtiyaç artacak. Veri taşımak ve indirmek için gerekli altyapı sağlandıktan sonra akıllı ve hızlı bağlantılar sayesinde dünyaya hizmet sunacak.

Yapılan çalışmalar sayesinde 5G hizmeti 2020 yılına kadar dünya genelinde başlaması bekleniyor. Şimdilik hızlı bağlantılar arasında 3G, 4G ve 4,5G var. ABD, Çin, Güney Kore ülkeleri 5G’yi kullanacak ilk ülkeler arasında olması bekleniyor. Birçok şirketin internet ve cihazlarının 2020 yılına kadar 5G’ye hazır olacağı tahmin ediliyor.

5G İnsanlar İçin Ne Anlama Geliyor?

İnternet üzerinden dosya, program, film gibi büyük verileri daha hızlı indirebilir veya yükleyebilirsiniz.

Yüksek kaliteye sahip, iyi ses ve görüntü sayesinde görüşme yapabilirsiniz.

Yüksek güvenli mobil ağlara sahip olabilirsiniz.

Kendinden sürücülü araba, akıllı şehir olmak üzere teknolojik aletler gelişmiş olacak.

5G’nin Hızı

5G internetin diğer bağlantılardan ne kadar hızlı olacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Yüksek hızda indirme ve yükleme yapılabileceği söylenmektedir. 5G’nin ortalama hızı 10 GB-sn, aktarım oranlarının da 800 GB-sn’ye ulaşacağı söyleniliyor.

Telefonlar 5G’yi Kullanacak Mı?

Birçok cihaz 4G’yi destekliyor. Firmalar yeni 4G uyumlu telefon, tablet gibi teknolojik cihazları piyasaya sürdü. 5G’de bazı cihazları destekleyebilir. Desteklemediği takdirde ek maliyet çıkarabilir. 2020 yılına yaklaşıldığında 5G uyumlu cihazlar piyasaya sürülebilir. 5G kapsama alanına girmeyenler diğer sistemleri kullanmaya devam edecek. Örneğin 4G ve 4,5 G geldiğinde hatların değişmesiyle birlikte uyum sağladı. 5G içinde aynı sistem geçerli olabilir.

5G’ye Neden İhtiyaç Duyulur?

10 GBps kadar bağlantı hızı olacak.
Yüzde 99 kullanabilme
Yüzde 100 kapsama
Şebeke enerji kullanımı %90 azalacak.
Düşük güçlü makine cihazlar için pil ömrü 10 yıla kadar uzayabilir.
10 100x cihaz bağlanabilir.
Birim alan başı için 1000x bant genişliğine sahip olacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top