Fiber İnternet Bağlantısı Nedir?

Fiber Optik Teknolojisi Nedir?​

Cam elyaftan yapılan fiber optik teknolojisi, ADSL gibi interneti elektrik olarak iletmez. Işık ve cam birleşmesiyle ortaya çıkan fiber teknolojiyle iletir. Fiber optik kablolar önceden kullanılan bakır tellerden değil, kızılötesi ışınlarla ışık hızında iletir. Fiber optik kablolar daha hafiftir ve çok daha sayıda veri trafiğini kaldırabilecek kapasitededir. Bu özelliklerinden dolayı fiber optik kablolarla oluşturulan ağların işletim ve bakımı masrafları büyük oranda düşmektedir. Fiber optik teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla genel olarak internet abonesi sayısında büyük artış görülmektedir. Önceleri Türk Telekom’un sunduğu bu teknoloji simdi bazı şirketler tarafından belli bölgelere fiber kablo döşeyerek gerçekleştirmektedir. Fiber optik teknolojisinde ulaşılan maksimum hız 200 mbps’dir. Fiber optik teknolojisi dış etkilerden kolayca etkilenmediği için veri iletim hızında aksaklık olmaz. Fiber optiklerin iki türü vardır.

-Tek Modlu Fiberler: Çok modlu fiberlere nazaran daha bağlantı hızı düşüktür.

-Çok Modlu Fiberler: Büyük çekirdeklere sahiptir. Kızılötesi ışık iletir.

ADSL İle Fiber Optik Arasındaki Farklar;​
-Fiber optik teknolojisi dış etkilerden etkilenmezken ADSL dış etkenlerden çabuk etkilenir.

-Fiber optik teknolojisi belli bölgelerde varken ADSL her yerde bulunmaktadır.

-Fiber optik internet teknolojisi yeni olduğu için bağlantıda sıkıntı yaşayabilirken ADSL güçlü bir alt yapıya sahip olması nedeniyle bağlantı hızı daha hızlı olabilmektedir.

Sonuç olarak fiber internet yeni teknolojisi internet hızını artırmanın yanında maliyeti düşük bir internet erişimi sağlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top