Plesk Panel Google Drive Yedek Alma

Plesk panelli sunucularda yedeklerinizi otomatik olarak Google Drive hesabınıza yükleyebilmeniz için aşağıdaki anlatacağım adımları uygulayabilirsiniz. Umarım faydalı ve anlaşılır bir içerik olur.

İlk olarak Plesk panelinize root veya administrator hesabıyla giriş yapıyoruz. Sol menüde bulunan “Uzantılar” bağlantısına tıklıyoruz.

Açılan ekranda arama bölümüne “Google Drive Backup” yazarak çıkan uzantıya tıklıyoruz.

Açılan ekranda “Ücretsiz Olarak Alın” butonuna tıklıyoruz.

Google Drive Backup uzantısı sunucumuza yüklenecek ve aşağıdaki gibi görünecektir.

Ardından tekrar “Uzantılar” bağlantısına tıklayarak açılan sayfada üst menüde bulunan “Uzantılarım” seçeneğine tıklıyoruz. Google Drive Backup uzantısını bularak “Açık” butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Kişisel Driver ve Ortak Driver olmak üzere 2 farklı seçenek çıkacaktır sizin için uygun olanı seçerek işleme devam ediyoruz ben Kişisel Drive seçeneğiyle devam ediyorum.

Bir sonraki adımda Google Hesabınıza giriş seçeneği çıkacaktır. Yedekleme yapmak istediğiniz Google hesabınıza giriş yaparak işleme devam ediyoruz.

Bir sonraki adımda İzin ver butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

“Confirm Sending Data” başlıklı bir bildirim çıkacaktır bu bildirimde bulunan linke tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Bir sonraki adım bizi tekrardan Plesk Panel’imize yönledirecektir yedekleme yapmak istediğimiz Yedekleme yapmak istediğimiz klasör yolu ve adını belirterek tamam butonuna tıklıyoruz.

Evet bu şekilde Plesk Panel üzerinde bulunan sitelerimizin yedekleri Google Drive hesabımıza yüklenecektir.

Hemen ardından sol menüde bulunan “Araçlar ve Ayarlar” seçeneğine tıklayarak “Yedekleme Yöneticisi” seçeneğine tıklayalım.

Açılan sayfada “Çizelge” butonuna tıklayarak ne aralıklarla yedekleme yapmak istiyorsanız seçeneklerden kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Benim ayarım aşağıda görüldüğü gibidir sizde kendinize göre ayarlayarak sitelerinizi yedekleyebilirsiniz.

Yedekleme ayarları:

Umarım faydalı ve anlaşılır bir anlatım olmuştur. Yedekleme her zaman için hayat kurtaran en önemli gereksinimler arasında bulunmaktadır her zaman yedeğiniz bulunması sizlerin yararına olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top