Teknolojinin Sağladığı Yararlar Nelerdir

Teknolojinin Sağladığı Yararlar Nelerdir​

Uzay çağı, bilgi çağı gibi farklı isimlerle adlandırdığımız 21. yüzyıl teknolojinin bu zamana kadar en hızlı ilerlediği yüzyıldır. Sürekli teknolojinin zararlarını bir yerlerden duyuyor olsakta insanlara sağladığı yarar göz ardı edilemez. Şimdi ise teknolojinin yararlarına daha yakından bakacağız.

İletişim​

Dünyanın bir ucundan bir ucuna nerede olursanız istediğiniz insanla saniyeler içinde iletişime geçmenize olanak sağlıyor.

Kolaylık​

Teknolojik aletler sayesinde insanlar kendilerine daha fazla vakit ayırabiliyorlar. Evlerde bulunan süpürge, buzdolabı, merak ettiğimiz bir bilgiyi tek bir tıklama sayesinde anında önümüze seren cep telefonları, Hızlı bir şekilde birçok kitap basmaya olanak sağlayan matbaa makineleri, bir işle meşgulken gündemden anında haberdar olabileceğiniz radyolar gibi teknolojik aletler büyük oranda hayatımızı kolaylaştırıyorlar.

Sağlık​

Teknolojinin kolaylık sağladığı önemli sektörlerden birisi ise sağlık sektörüdür. İnsanlar artık basit yöntemlerle hızlıca tedavi olabiliyorlar veya hastane ortamlarında daha uzun süre kalabiliyorlar.

Eğlence​

Teknoloji insan hayatında eğlence kavramını da büyük ölçüde değiştirmiştir. İnsanlar vakitlerini birlikte neşeli bir şekilde geçirmek için lunaparklara, sinemalara, aqua parklara gidebilirler. Bu insan ilişkileri için önemli bir unsurdur.

Ulaşım​

Önceden bir yerden bir yere gitmek için at arabaları eşek arabaları gibi hayvanlı araçlar kullanılırdı ve bu insanlar için büyük bir vakit kaybıydı. Şimdi ise bir uçakla çok uzun mesafeleri çok kısa bir sürede gidip gelinebiliyor.

İnşaat Sektörü​

İnsanların ellerliye inşa etmesi imkânsız olan yapıtlar kepçe, kamyon, dozer gibi birçok araçla kolaylıkla yapılabiliyorlar. Yüzmek için uzun uzadıya bir yerlere gitmek yerine evinizin bahçesine havuz yaptırabiliyor veya otomatik açılıp kapanan kapılar, lambalardan faydalanabiliyorsunuz.

Gıda Üretimi​

Traktörler, sulama araçları, tarım ekipmanları gibi gıda üretimini artıran teknolojiler açlığında bir nevi azalmasında rol oynuyorlar. Bunların yanı sıra her ne kadar çok fazla tartışma konusu olsa da GDO’lu ürünler daha fazla insanın yiyecek sahibi olmasına katkı sağlıyor.

Eğitim​

Evde rahat rahat oturarak kilometrelerce uzak olan hocalardan çevrimiçi dersler alınabiliyor. Öğrenciler kendileri için gerekli olan test, konu anlatımı gibi faydalı içeriklere internet aracılığıyla kolayca ulaşabiliyor.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top