WordPress’e Yeni Başlayanlar için WordPress Seo Rehberi

Seo Rehberi İçerisindekiler

1-Seo nedir? Seo neden önemlidir?
2-Wordpress ile seo temel kavramları
3-Wordpres sitelerin görünürlük ayarları yapma
4-Seo dostu url yapılarını wordpres’te kullanma

Seo Nedir? Seo Neden Önemlidir?

Arama Motoru Optimizasyonu anlamında kullanılan seo, web site sahiplerinin google gibi arama motorlarında ilk sıralarda yer almak için kullandıkları veya ziyaretçi trafiğini artırmak için yaptıkları tüm çalışmalara seo denmektedir. Arama motorlarının sitenizi daha kolay şekilde bulmasını ve optimize etmesini sağlayan en büyük işlemlerdir. Bu işlemler sayesinde siteniz arama motorlarında daha hızlı şekilde görünmenizi sağlamaktadır. Bu yapılan seo çalışmalarının sonucunda sitenize giriş işlemleri ve tıklanma sayınız artacaktır. Bu yüzden oldukça önemli olan seo, yapılmadığı zaman arama motorlarında görünme oranınız iyice azalmaktadır.

WordPress Seo Temel Kavramları

Seo teknik açıdan oldukça önemli olsa da zorunlu olması gereken bir şey değildir. Seo ya dair ipuçlarını öğrenerek web sitenizin ziyaretçi sayılarını artırabilirsiniz. Seo temel kavramları öğrenmek için web sitemizi optimize etmekle başlamak en iyisidir. Bu sayede web sitenizin ziyaretçi almasına yardımcı olabilirsiniz.

Wordpres Sitelerin Görünürlük Ayarları Yapma

Wordpres , web sitenizin arama motorlarında açıkça görünmesine sebep olan en iyi içerik yönetim aracıdır. Bu ayarların amacı sitenizin arama motorları tarafından indekxlenmesini sağlamaktadır. Bu seçenek yanlışlıkla kapatılabiliyor bu yüzden bu ayar oldukça önemlidir. Yanlışlık ile görünürlük kapalı hale getirilebiliyor. Aşağıdaki resimdeki şekilde olması gereklidir. Bu seçeneğe ulaşmak için wordpress yönetici kısmından ayarlar bölümünde bulunan okuma kısmına gelmeniz yeterlidir.

Burada en alt kısımda olan arama motorları indekslemelerine engel olmaya çalış seçeneği işaretli olmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Bu sayede siteniz arama motorlarında indekslenmeye başlayacaktır.

Seo Dostu Url Yapılarını Wordpres’te Kullanma

Seo dostu bir url nasıl olmalıdır sorusuna cevap olarak, sayfanızın içeriklerini en güzel şekilde açıklayan, hem site ziyaretçileri hem de arama motorları sayesinde okunması gerekli olan Url şeklinde olmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse https://www.mehmetdemir.org/baslik/ bu örnekte olduğu gibi ziyaretçilerin kolaylıkla hangi sayfada olduklarını anlamalarına yardımcı olacak şekilde olması gereklidir.

Birde seo dostu olmayan url kısmına örnek verelim https://www.mehmetdemir.org/658652 gibi olanlar kullanıcıların hangi sayfada olduklarını anlamadığı seo dostu olmayan url lerdir.

Şimdi sizlere url yapınızı nasıl yapacağınızı anlatmak istiyoruz. Ayarlar bölümünden kalıcı bağlantılar sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir. Yayın adı bölümünü seçtikten sonra değişikleri kaydet diyoruz. Kalıcı bağlantılarınız güncellenmiş olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top