Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ALAN ADI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yeni bir alan adı oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Yani alan adı seçimi yaparken oldukça güncel ve talep gören sözcükler seçilmelidir. Bütün bunları yaparken insanların seçmiş olduğunuz adresinizi sadece yazacaklarını değil de başkaları ile de paylaşıp hatırlarında tutacaklarını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Alan adınızı oluştururken iyice düşünüp ilgi görebilecek bir adres bulmaya çalışmak gereklidir. İnsanların dikkatini çeken isimler hem hatırlamalarını hem de daha çok itibar göstermelerini sağlayacaktır.

Alan adı oluştururken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

Tire İşaretini Kullanmamak

Alan adını oluştururken kelimelerin arasına tire işareti koymamaya özen gösterilmeli ve sade bir isim seçilmelidir. Çok fazla tire işareti taşıyan alan adları spam adresleri olabilir. Bu ayrıntıya dikkat etmek gereklidir.

Alan Adının Geçmişi

Oluşturmuş olduğunuz alan adı ile ilgili bir çalışma yapmanız ve araştırmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Eğer oluşturduğunuz alan adı daha önce zararlı içeriklerde kullanılmış ise bu isimden vazgeçilmelidir. Daha önce seçmiş olduğunuz isimle alakalı kötü amaca yönelik kullanım isminizin talebini azaltacaktır.

Uyarlılık

Seçmiş olduğunuz alan adı ile yapacağınız iş ve içeriğin bir biri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde alakasız ve ilgisiz bir alan adı değer kazanamayacaktır. Bu ayrıntı çok önemlidir. İsim ve içerik uyumlu ise sürekli bir talep olacaktır.

Sözcük manalarına dikkat etmek
Çift anlam oluştura bilecek alan isimlerinden uzak durup yalın bir alan adı oluşturmanız çok daha faydalı olacaktır.

Alan adı oluşturmak titiz bir hazırlık ve araştırma gerektiren bir eylemdir. Seçmiş olduğunuz isim ne kadar iyi olursa site ziyaret ve yoğunluğu da o kadar çok olacaktır. Benzersiz olan alan isimleri popüler olmayı başaracaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top