Web Sitesi Kurulumundaki Sorunlar

Web Sitesi Kurulumundaki Sorunlar

İnternet sitesi kurmak, kişi ya da kurumlar açısından günümüzde oldukça doğal karşılanan bir taleptir. Hatta özellikle firmalar için bir mecburiyettir de denebilir. İnternet sitesi ister ister şahsi çabayla, isterse bu konuda destek verenler kuruluşlarla yapılıyor olsun; yine de site kurulum aşamasında sorunlarla karşılaşmak olasıdır. Basit anlamda bir internet sitesi kurmak bazı yardımcı uygulamalar ve programlar sayesinde artık herkesin yapabileceği kolaylık seviyesine gelmiş olsa da, istenen web sitesi hacmi, işlevselliği, farklı versiyonlarda oluşturulması gerekliliği gibi pek çok farklı nedenden dolayı, kurulum işlemleri gittikçe karmaşık noktalara gidebilir.

Web sitesi kurma yöntemleri:

• Kişisel web site kurulumu için internet üzerinden sunulan hizmetler ve uygulamalar kullanılabilir. Maliyeti sıfır ya da çok azdır olacaktır.

• Hosting hizmet sağlayıcılardan, alan adı da ( internet sitenizin adı ) alınarak web sitesi oluşturulabilir. Abonelik esasına göre hizmet sunulur. Web sitesi büyüklüğü ve istenen özelliklere göre ücretleri farklılık gösterir.

Kurulum sorunlarını azaltmak için baştan belirlenmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir;

1. Web sitesinin ne amaçla kurulacağı: kişisel doküman ve görsel paylaşımı, interaktif işlemlerin olup olmayacağı, ticari amaçla kullanılıp kullanılmayacağı, ihtiyaç duyulacak server kapasitesi vs.

2. Zaman içinde güncelleme, ekleme ya da çıkartma gibi değişikliklerin ne sıklıkta olacağı

3. Kişisel veri akışı olacaksa, bununla ilgili güvenlik sertifikası gerekip gerekmeyeceği

Tüm bu değerlendirmelerin sonrasında sorun olabilecek şeyler minimum seviyeye indirilmiş olsa da kurulum aşamasında karşılaşılabilecek problemler;

• Uygun yazılım ya da doğru kodlamanın uygulanmaması

• Hosting servis sağlayıcının beklenilen kapasitede olmaması veya server kaynaklı sorunlar

• Site kurulumunda ve internet dünyasında öne çıkmasını sağlayacak en önemli konu; arama motorlarındaki optimizasyonun uyumu ( SEO )

Web site kurulum aşaması belli bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenledir ki; kurulum aşaması öncesi ve süreç boyunca istenen amaçlara, doğru uygulama ve bilgi birikimiyle gitmek hem süreci kısaltacak hem de sorun oranının azaltacaktır. Eğer bu konuda yeterli bilginiz ve birikiminiz yoksa web sitesi kurma aşamasında uzman kişi ya da servis sağlayıcılardan destek alınması sizin yararınıza olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top