Web Sitesi İçin Domain Almak

Domain, bir web sitesine ulaşmak için IP adresi olarak adlandırılan karışık bir sayı dizisini yazmak yerine daha kolay bir cümleyi yazmamıza olanak tanır. Domain kelimesinin Türkçe karşılığı ise Alan Adı anlamına gelmektedir. Domain olmasaydı erişmek istediğimiz sitenin IP adresini bilmek zorunda kalacaktık. Domain sayesinde her sitenin ayrı ayrı IP adresini ezberleme veya bir yere yazma derdinden kurtuluyorsunuz.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa ve Anlaşılır Olması: Bir veya iki kelimeden oluşan alan adları yeterlidir. Alan adınız ile sitenizin içeriği birbiri ile uyumlu olmalıdır. Alan adlarında kısaltma kullanmak önerilmeyen bir durumdur.

Com Uzantılı Olması: .com uzantılı alan adları diğer alan adlarına göre her zaman bir adım önde ilerlemektedir. Domain alırken. com uzantılı almaya özen göstermelisiniz. Bu öngörü yanlışta olsa insanlar. com uzantılı sitelere daha çok güvenmektedirler. Ama özel bir kuruluş veya devlet kurumu iseniz. gov.net, .org gibi uzantıları da tercih edebilirsiniz.

Domain Nasıl Alınır?

Domain satın almak için birden fazla site vardır. Türkiye’de en bilinen siteler GoDaddy, Hostinger, Natro, Turhost gibi sitelerdir. Bu siteler arasında hiçbir kalite farkı yoktur. Bütün alan adı satan siteler aslında bir aracıdır.

Domain Alma:

> İlk önce domain satan bir siteye üye olmalısınız.
> Üye olduktan sonra hesabınıza giriş yapmalısınız
> Giriş yaptıktan sonra hangi alan adını alacağınıza karar vermelisiniz
> Tüm domain sitelerinde bulunan ” İstediğiniz alan adını buraya yazın ” kutucuğuna istediğiniz bir alan adını yazın Bu işlemi yapmanızın sebebi almak istediğiniz alan adının daha önce başka bir kişi tarafından alınıp alınmadığını öğrenmektir.
> Alan adınız daha önce başka biri tarafından alınmamış ise ” Alan adı kullanılabilir” diye bir yazı çıkacaktır.
> Alan adınızın altında ” Sepete ekle ” veya ” Alan adını al ” şeklinde bir yazı bulacaksınız.
> O butona tıkladıktan sonra karşınıza çeşitli paketler çıkacaktır. O paketler içinde e-posta hizmeti, SSL güvenlik sertifikası gibi yardımcı araçlardır. Almak istediğiniz paketleri de seçtikten sonra ilerleyebilirsiniz.
> Bundan sonra yapmanız gereken tek şey ödeme bilgilerinizi girerek işlemi tamamlamaktır.

NOT: Bir site kurmak için domain ile birlikte hosting hizmeti de satın almanız gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top