cPanel üzerinde Veritabanı Oluşturma Resimli Anlatım

cPanel üzerinde veritabanı nasıl açılır resim ve yazılarla anlatmaya çalışacağım.

Veritabanı ne işe yarar?

Bir web site veya script kuracaksanız, web sitenizdeki verilerin barınmasına yarar.

Veritabanı cPanel üzerinden nasıl açılır?

Kullanıcı adı ve şifremizi yazarak cPanel‘ e giriş yapıyoruz.

Kullanıcı adı ve şifrimizi yazarak giriş yaptıktan sonra VERİTABANLARI bölümünde bulunan MySQL Veritabanı Sihirbazı seçeneğine tıklıyoruz.

MySQL Veritabanı Sihirbazı‘ na tıkladıktan sonra veritabanı oluşturma ilk adımı başlıyor. Açılan sayfada bizden bir veritabanı adı yazmamızı istiyor. Maksimum 54 karakter olması gerekiyor. kullanıcı adı_veritabanı adı şeklinde olacak. Veritabanı adını yazdıktan sonra Bir Sonraki Adım butonuna tıklayarak 2. adıma geçiyoruz.

Evet veritabanımız oluşturuldu. Şimdi 2. adımda veritabanı için kullanıcı oluşturacağız. Bizden bir de kullanıcı adı ve şifre belirlememizi isteyecek isterseniz veritabanı adını verebilir veya farklı bir isim kullanabilirsiniz. Ben kullanıcı adını da veritabanıyla aynı isimde yapacağım. Kullanıcı adı ve şifrenizi belirledikten sonra bir sonraki adım için Kullanıcı Oluştur butonuna tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Veritabanımız için kullanıcı oluşturduk. Şimdi 3. adımda yetkilendirme kısmı geldik Tüm Ayrıcalıklar tikini seçerek Bir Sonraki Adım Butonuna tıklıyoruz.

Bu şekilde yaptıktan sonra başarıyla veritabanı, kullanıcı ve şifre oluşturmuş, yetkilendirme vermiş olduk.

cPanel üzerinde veritabanı oluşturma işlemi hepsi bu kadar. Umarım faydalı bir anlatım olmuştur kolay gelsin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top