Sohbetlerde Yapılan İmla Hataları

Sohbetlerde Yapılan İmla Hataları

Günümüzde artık daha çok sanal yollarla iletişim kurmaya başladık. Belki de daha önce bu kadar alışkın olmadığımız bu yol bizi göz ardı ettiğimiz veya unuttuğumuz bir gerçekle yüzleştirdi, imla kuralları… Arkadaş ve dostlarımızla çoğu zaman samimi bir sohbet içindeyken çok dikkat etmediğimiz imla kurallarının yanlış kullanımı aslında bir süre sonra alışkanlık haline gelmeye başlıyor. Hatta bazen doğru kullanımını kaybetmemize yol açıyor.

Dilin önemi

Aslında imla kurallarının sohbet sırasında bir öge olmasından çok bir dilin işleniş biçimi, gösterimi olduğu noktasını kaçırıyoruz bazen. Bu da dilimizin özüne zarar verebilecek hatta revizyona götürecek bir olay olabilir. İmla kurallarını önemsemeyi ve doğrusunu öğrenerek uygulamayı dile verilen önemle bağdaştırabiliriz bu noktada. Bir dil bir milletin en önemli değerlerindendir ve bunun doğru kullanımına dolayısıyla imla kurallarına da gereken özen gösterilmelidir.

Dil ve iletişim

Dili doğru konuşmak ve yazmak çok önemlidir çünkü dil insan gruplarının ortak anlaşma yolu olduğu gibi imla kural ve düzenleri de aslında anlaşmayı kolaylaştıran ve tek bir gösterim haline getiren bir olgudur. İmla kuralları bir noktada iletişimdeki karışıklıklar ve yanlış anlaşılmaları önler, bizlere sağlıklı bir iletişim sunar. Eğer bu kurallara gereken önemi vermez ve doğru kullanmazsak kendimizi karşı tarafa iyi bir biçimde ifade edemeyebiliriz. Aslında imla kurallarını trafikte bir kaos oluşmasını önleyen ve düzen getiren kurallara benzetebiliriz. Bu açıdan düşünürsek bizim ve iletişim kurduğumuz insanların imla kurallarını dikkatli kullanması hepimizin işini kolaylaştırır.

Yazım ve bilgi

İmla kuralları biraz da “bilmek, biliyor olmak” ile ilgilidir. Bir insan ne kadar okur ne kadar yazar veya araştırır öğrenirse bu, kişinin dili kullanımına ve yazarken imlaya verdiği dikkate de yansır. Bu nedenle yeni tanıştığınız insanlar, iş ile ilgili görüşmelerde bu kurallara hakim olmak sizin açınızdan avantaj doğuracak, karşınızdaki insana iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Yeni konuştuğunuz bir insanın yazıyı kullanırken yaptığı imla hata olumsuz düşüncelere sebep olabileceği gibi resmi görüşme ve yazılarda imla kurallarını doğru kullanmak iyi bir profil çizmenize yardımcı olur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top