Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Günümüzde seo çalışmalarını denetleyen en fazla kullanılan arama motoru olan googledir. Bu alanda kuralları belirleyen firma da google firması olmuştur. Google; her zaman kaliteli içeriklerle donatılmış ve alanında popüler olmuş siteleri tercih etmektedir. Ayrıca bu siteleri ilk sıralara yerleştirmesi de genel anlamda görülmektedir. Kalite ile bahsettiğimiz detaylar site içi seo çalışmalardır. Popüler site olma konusu da site dışı yapılan seo çalışmalardır. Sitenin kaliteli ve popüler olması site içi ve site dışında yapılan seo çalışmaların önemidir. Seo çalışmalarına başlamadan önce ön hazırlık ve analiz dönemi olması gereklidir. Gerekli analiz ve çalışmaları yaptıktan sonra siteniz için seo çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu rehber de kalite yani site içi seo ve popüler yani site dışı seo çalışmaları hakkında bilgiler sunacağız. Bu her iki konu da sitenizin google tarafından üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacak konulardır.

Site İçi Seo

Arama motorları olarak kullandığımız platformlar, kurmuş olduğumuz web site ve bloglarımıza kalite puanı işlemi uygulamaktadırlar. Bu kalite puanlarının yüksekliği ise site içi seo işlemlerine bağlıdır. Site içi seo işlemleri web site ve bloglar da kullandığımız içerik, metin, görseller, videolar kod yapısı, gibi temel konular yer almaktadır. Site içi seo işlemlerinin düzgün yapılması sitenizin kalitesini artırmaya olanak sağlamaktadır. Web sitemize site içi seo yapmamızda temel amaç kaliteli bir web site olabilmek ve bunun yanında google de ilk sıralarda yer almaktır. Site içi seo için alt başlıklar hakkında kısa kısa bilgiler işimize yarayacaktır.

İlk olarak metin ve içerik çalışmalarının yapılması gereklidir. Sitemiz içerisinde kullanacağımız metin yazı ve içerikler özgün şekilde yazılmış(kopya içerik olmayan)okuyucular tarafından sıkılmadan okunacak şekilde yazılması ve siteye eklenmesi gereklidir. Sitemiz için hazırladığımız içerikler ne kadar özgün ve doğal olursa sitemizin kalitesi o şekilde yükselir. Ziyaretçilerin sizin sitenizde zaman geçirme süreleri de bu sayede artışa sebep olacaktır.

Ziyaretçiler sıkılarak okudukları site içerisinde fazla zaman harcamazlar. İçeriklerin içerisine eklediğimiz görseller de aynı şekilde özgün şekilde yazılara eklenmelidir. Bu sayede site içi seo işlemlerinde en önemli konu olan içerik ve makalelerin özgünlüğü oldukça önemlidir. Kaliteli bir web sitesi özgün yazılan makalelerden geçmektedir. Site hızını ve kod yapısını da dikkat ederek yapmalıyız. Kod yapısı sitenin hızını düşürecek derece de olmamalı. Site hızının düşmesi demek kalite puanının da google tarafından düşmesi demektir. Site içi seo çalışmalarından biride arama motoru etiketlerinin site de yer almasıdır. Site içerinde google botlarının sitenizi indexlemesi için önemli araçlardır. Site dilinde bunlara meta etiketler denmektedir. Meta etiketler sayesinde siteniz index alır ve kalite puanı yüksek olmaktadır.

DIŞ SEO ÇALIŞMALARI

Web siteniz veya blog sayfanız için site dışarısında yapılan işlemlere dış seo denir. Dış seo sitenizin başka yerlerde görünerek popülerliğinin artmasına neden olan çalışmalardır. Dış seo çalışmalarında çok dikkatli olunmalıdır. Sitenizin kapanmasına kadar gidebilecek hatalar yapılabilmektedir. Bu yüzden dikkatlice çalışmalar yapılması gereklidir. Site dışı seo yani backlink olarak da bilinen çalışmalar, başkasına ait olan web sitesinden sizin sitenize veya sizin sitenizden başka siteye link verilmesidir. Bir web sitesi size güvenip link veriyorsa google de bu sayede kullanıcılar tarafından tavsiye edilen siteler arasına sizin sitenizde koyar. Bazı backlink çalışmalarında farklı linkler verilerek siteniz tehlike altına da girebilir. Bu yüzden çalışmalarınıza oldukça dikkat etmelisiniz. Site içi ve site dışı seo çalışmalarını yaptıktan sonra google de iyi sıralara gelebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top