Web Sitesinde Veritabanini Güncellemek

Web Sitesinde Veri Tabanını Güncellemek

Sitelerde veri tabanı güncellemeleri, sitenin düzenli ve sağlıklı çalışması için gerekli olan önemli bir husustur. Bu makalemizde bu güncellemelerden bahsedeceğiz.

Güncelleme Seçenekleri

Sitenizde veri tabanınızın güncellemesini yapabilmeniz için iki seçenek mevcuttur. Bunlardan biri güncel Hosting firması tarafından sunulan çevrim içi düzenleme aracını kullanmak diğeri ise site düzenleme yazılımı satın almak. Her şeyden önce güncelleme hususunda üzerinde durulası gereken çok önemli birkaç husus mevcut. Öncelikle sitenizi düzenleme başlamadan önce sitenize dair neler yapmanız gerektiğini ve ne yapacağınızı bilmelisiniz. Bu baş husus, çünkü bu konudaki en ufak bir dikkatsizlik bile çok büyük ve işin içinde çıkılmaz hallere sebebiyet verebilir.

Güncelleme Konusundaki Doğru ve Yanlışlar

Birçok insanın hata yaptığı yerlerden biri hangi web tasarımının kullanılacağına verilen önem, aslında önemli olan hangi tasarımın kullanılacağı değildir; önemli olan bu programları kullanabilme yetisidir. Bu tarz programları anlayabilmek ve kullanabilmek genel olarak zordur fakat aşinalık olması durumunda hemen hemen her program sizin için kullanılabilir sayılır. Tüm bu nedenler doğrultusunda kendi sitenizi güncellemeyi düşünmeden önce, sitenizin içini çok iyi bilip anlamanız da gerekmektedir.

Bu güncellemeleri yapmak neticede avantaj da dezavantaj da doğurabilir. Avantajı en önemli olarak kimseye ihtiyacınız olmadan kendi işinizi kendinizin halledebilmesidir. Dezavantajı ise bazı durumlarda uzun sürmesi ve hatalara sebep olmasıdır.

Eğer kendi sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız bu tasarım işini öğrenmeye de çoktan karar vermişsiniz demektir. Sıfır bilgiyle bu işi yapmanın pek de mümkün olamayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu alanda çalışma hususunda daha kapsamlı olabilmek için işe HTML öğrenmek ile başlamanız size büyük fayda sağlayacaktır.

Siteler için tasarlanmış çoğu yazılım, size değişiklikler yapmanız adına birçok çevrim içi düzenleme araçları sunar. Sitenizdeki admin paneline Hosting firması tarafından size verilmiş olan kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan, sayfalarınızda değişiklik yapmanız için gerekli olan adımları izlemeniz size yardımcı olacaktır.

Eğer sunucu tabanlı çalışan yazılım ve veri tabanlarına sahip bir siteniz varsa programlama dillerine ve veri tabanı kullanım aşamalarına hakim olmadan herhangi bir HTML düzenleyici ile amacınıza ulaşmanız hiç kuşkusuz çok zor olacaktır. Sürekli güncelleme ve düzenleme isteyen bir siteye sahipseniz sitenize kontrol paneli eklemelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top